Hypnóza je opředena mnoha mýty a laické informace často vůbec neodpovídají tomu, co skutečně při hypnóze probíhá. Nedávno jsem namátkově pročítala zase jednu internetovou diskusi k článku o hypnóze. Nezasvěcené a mnohdy mylné názory diskutujících, kteří nejčastěji vyjadřovali své obavy a odmítavé stanovisko k „zahrávání si“ s hypnózou, mě přiměly sepsat tento text.

Zbytečné strachy a předsudky lidí jsou přiživovány scénami z filmů, popisy hypnózy v literatuře i nejrůznějšími články, dodávajícími této technice nádech tajemna, mystiky či dokonce pokoutného šarlatánství. Myslím, že hypnóza si ani zdaleka nezaslouží přívlastky tohoto typu. V ericksonovském provedení je to totiž jen lehký útlum, jakého můžete běžně dosáhnout, když unaveni nechtěně usínáte při sledování televize. I přesto, že v rámci ericksonovské hypnotizace nebudete ponořeni do bůhvíjaké hloubky, je tento lehký hypnotický trans výborně využitelný pro terapeutické účely.

Je to nebezpečné?
Jedná se o přirozený stav a vaše podvědomí, které v hypnóze vystupuje do popředí, pracuje vždy ve váš prospěch. Neudělá nic, s čím byste v bdělém stavu nesouhlasili.

Podaří se vůbec hypnotizérovi, aby mě uspal?
Samotné uspání zde není cílem. A i když o sobě budete stále vědět, hypnóza přesto probíhá a podvědomí může na základě instrukcí terapeuta pracovat na řešení problému.

Co když nedokážu dostatečně vypnout rozum a myšlenky?
Vaše vědomá mysl si klidně může dál přemýšlet. V hypnóze je od podvědomí „odpojena“, takže nezáleží na tom, zda a jak je aktivní.

Je hypnotizér jen podvodník?
Při prvním vstupu do hypnózy se vám opravdu může zdát, že jen tak sedíte a nic zvláštního se neděje; jedna hypnóza vás také ovšem problémů nezbaví. Při dalších opakováních již sami pocítíte, že na vás hypnóza účinkuje.

Jak se vyrovnat s pocitem, že o sobě nevím?
Většina lidí po značnou část hypnózy stále vnímá, co se kolem děje. A pokud se klient v průběhu terapeutické práce chvilkově „ztrácí“, je to pro něj stav příjemné relaxace.

Uškodí mi, že se někdo cizí vrtá v mém podvědomí?
Rozebírat problém klienta na vědomé úrovni, to ve většině případů k jeho odstranění nestačí. Proto je potřeba zapůsobit na podvědomí, nebo s ním na vyřešení potíží spolupracovat. Úleva, kterou terapie přináší, svědčí o tom, že tento postup je užitečný.

Nemůže se mnou hypnotizér manipulovat?
Vše, co terapeut dělá, vychází z přání a požadavků klienta. Vzhledem k tomu, že ten je velkou část hypnózy schopen vnímat, co probíhá, má možnost dění kontrolovat.

Vyjde v hypnóze najevo něco nežádoucího?
Klient je v hypnóze pasivní a nemluví. Pokud probíhá komunikace mezi terapeutem a podvědomím, lze získat pouze odpovědi typu ano nebo ne. Kladené otázky směřují k přesné diagnostice potíží a hledání jejich příčin.

Jak se následně vyrovnám se získanými informacemi a vybavenými zážitky?
Velmi často si klient žádné zážitky neuvědomuje, vše probíhá pouze na podvědomé úrovni. Pokud už mu vzpomínka vytane na mysli, pak jen jako doprovod podvědomého zpracovávání.

Nezůstane mi z vybavené vzpomínky trauma?
Traumata mívají přicházející klienti z vlastních nepříjemných zážitků, se kterými se dosud nevyrovnali. Pracuje-li se v hypnóze s minulými zážitky, je hlavním cílem a potažmo i výsledkem takové jejich zpracování, aby na klienta už dále nepůsobily.

Můžu v hypnóze nahlédnout do minulých životů?
V hypnóze se pracuje s minulostí tehdy, spočívá-li tam příčina potíží. Jak už ovšem bylo uvedeno, ne vždy podvědomí informuje vědomou mysl o tom, co právě zpracovává.

Co když se nevzbudím?
Nejčastější ukončení hypnotického stavu, které používám, je pokyn ke spontánnímu probuzení v takovém čase a takovým tempem, jaké si zvolí samo podvědomí (obvykle je to pár vteřin nebo minut). K samovolnému probuzení klienta stačí např. i to, že terapeut pouze odejde z místnosti.

Když to vše shrneme, hypnóza nepředstavuje vzdání se terapeutovi, jak si mnozí myslí. Znamená pouze vzdát se svému vlastnímu podvědomí a plně se na ně spolehnout. Je to totiž vaše moudré vnitřní Já, které vám pomůže zbavit se problémů a nepříjemných stavů.

Kategorie: Články