Dobrý den. Prosím o radu… Je mi 20 let, od nějakých 15ti let trpím depresemi a poslední léta se k tomu přidala i sociální fóbie. Nedokážu jít mezi lidi, nedokážu se projevovat mezi lidi, nikde nedokážu být, jít do obchodu, na poštu. Od jakživa se mě lidé stranili, jelikož jsem se narodila předčasně a značně mě to poznamenalo (mám pouhých 153 cm a 34 kg byla jsem od narození tak drobná že jsem mohla zemřít)… Jím chlapské porce, ale jsem poněkuď drobnější, hodně hubená… Tohle nezměním mám to dané geneticky a právě z toho mi vznikla soc. fóbie.
Docházela jsem k psychologům – neúspěšně, od března 2014 docházím na psychiatrii , kde mi byly předepsané kapky Seropram – antidepresiva… Odmítala jsem je brát, a svěřila se na kontrole 17.6.2014 že to neužívám, zkrátka se toho bojím. Jenomže nemám na výběr. Byly mi předepsané další léky tentokrát antipsychotika Zolafren, NEBO budu hospitalizovaná v Olomouci…. Nemám na výběr… Ale myslím, že doktorka celkem přehání.

Necítím se jako nějaký blázen, a tudíž i nechápu, na co mi byl předepsán zolafren (který je na schizofrenii, bludy, apod.) , když trpím “jen“ sociální fóbií a depresemi.

MÁ OTÁZKA ZNÍ: Máte někdo zkušenosti s tímto lékem? Navíc v než. účincích píší (náhlá smrt, kóma, bezvědomí, třes)… Tohle je opravdu odstrašující, a navíc se svou váhou 34 kg/153 cm mám strach si ničit tělo těmito driáky, ale jinou možnost už opravdu nemám… Bojím se, co by to se mnou udělalo….. Děkuji za odpovědi…..

Odpověď:

Dobrý den,
jako psycholožka – terapeutka se sice nemohu vyjadřovat ke konkrétním antidepresivním přípravkům, ale rozhodně bych Vám doporučila kromě léků vyzkoušet také některou z alternativních cest. Jiné možnosti ještě určitě máte – zajímejte se např. o autopatii (což je celostní sebeléčebná technika a velmi dobře se osvědčuje i u těchto psychických problémů), nebo vyhledejte regresního terapeuta, hypnoterapeuta apod. Všechny tyto kroky by Vám mohly dopomoci k nějakému zlepšení.

Více informací o uvedených metodách najdete na internetu, případně i na mých stránkách.