Dobrý den, moc prosím o radu. Přítel se již více jak rok léčí s úzkostí a depresí. Velmi poctivě užívá předepsané léky, chodí i k psycholožce, ale přesto se jeho stav nezlepšuje, spíše je to posledních pár týdnů stále horší. Začíná být stále častěji apatický, sedí a hodiny kouká do prázdna. Lekaři už přestal věřit, že už k němu nepůjde, když to stejně nemá význam. Moc tedy prosím o radu jak mám dále postupovat, zda zkusit jiného lékaře, či nějaké terapie? Nic moc jsem na internetu nenašla, proto budu velmi vděčná za radu… Mockrát děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle mých zkušeností je nejlepší řešit deprese a úzkosti alternativní cestou, poněvadž klasické léky ve většině případů problém trvale neodstraní; mohou stav zlepšit, ale není tu jistota úplného vyléčení. Nejsou výjimkou lidé s depresemi, kteří se „léčí“ medikamentózně i desítky let.

Více o tématu depresí si můžete také přečíst v mém internetovém článku s názvem „Heslo doby: deprese“.

Doporučovala bych vám zaměřit se na účinnou a osvědčenou sebeléčebnou techniku zvanou autopatie, která dokáže v těchto případech pomoci. Autopatické poradce ve vašem okolí, kteří vám vysvětlí, jak na to, najdete na stránkách s názvem autopatie.