Dobrý den, nevím jak odkud začít, ale už v dětství sem to měla těžké, vychovana sem byla rodiči od matky, pak si me po x letech vzala, ale vychovavala sem bratry dva male,starala se…nakonec sem nezvladla napor od ni…a odesla a bratry odebraly taky….vraci se mi minulost, je mi vseho hrozne lito, odmita se mnou komunikovat matka, byla sem ta zla jen….snazim se,ale marne…bratry sem nasla po xletechh…neunesu pocit ze musi byt v DD….na navsteve s nini sem byla stastny clovek…doma se hadam s pritelem , nic me nebavi,sem podrazdena, startuji skrz kraviny, nekdy v pohode a nekdy me vse vadi….a jak slysim kritiku na svou osobu, tak uz nevim kudy kam….nekdy jsem fakt mimo, nejim,spim…nekomunikuji moc…

Odpověď:

Dobrý den,
s minulostí je potřeba se jednou provždy vypořádat. Jinak se staré rány stále ozývají a – jak to obvykle bývá – komplikují člověku život i v současnosti. A i když se snažíte něco změnit, nejde to.

Nejúčinnější technika na to, co popisujete, kterou znám ze své praxe, je regresní terapie. Po dvou třech sezeních se už minulost nevrací, uklidníte se a změní se k lepšímu i Vaše dosavadní reakce na kritiku, na přítele, podrážděnost …
Praxe také ukazuje, že pouhé „povídání“ s odborníkem (psycholog ..) v těchto případech není moc efektivní, a pokud ano, chce to spoustu sezení.
Chcete-li se „srovnat“, bude pro Vás dobrý regresní terapeut i daleko užitečnější než psychiatr. Toho bych já osobně zatím nedoporučovala, neboť jeho léky nevyléčí příčinu Vašich problémů.