Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Můj problém je v tom že nezvládám stresové situace. Celý život se potýkám s nějakými problémy. Nejen s mými rodiči, kteří jsou postižení, s babičkou o kterou se starám. A do toho mám dvě práce a začala jsem si dodělávat školu. nechci si stěžovat na svůj osud. Ale spíše, jak mám ty stresy zvládat. Mám totiž problém v tom, že pak už mně rozhodí maličkost a křičím na své blízké, úplně zbytečně. Někdy i praštím do dveří a nebo do stolu . Pak mně to strašně mrzí. Ale moje jednání už nejde vrátit. Akorát mým jednáním ubližuji. Podle mé mamky, můj otec taky mýval takové záchvaty vzteku. Tak to přisuzuji k dědičnosti . Ale nechci v tom už pokračovat a chci s tím něco udělat. Můžete prosím doporučit co mám pro to udělat?

Odpověď:

Dobrý den,
popisujete dlouhodobé potýkání se s problémy a svou velkou vytíženost, což jistě přináší trvalou psychickou zátěž. Možná také nejste dostatečně spokojena se svým vlastním životem – nepíšete zde o čemkoliv, co byste hodnotila pozitivně (i když věřím, že něco takového máte). Není divu, že takto vzniklé napětí se občas projeví navenek.
Bylo by potřeba zpracovat v sobě vše, co Vás tíží, a to nejen aktuální stresující faktory, ale i nepříjemné zkušenosti z minulosti. Výbornou cestou k tomu je některá forma regresní terapie. Během pár sezení se odstraní všechna „břemena“, tak aby se Vaše psychika stabilizovala, posílila a nebyla už zbytečně zatěžována třeba něčím, co se odehrávalo dřív (a co si přesto s sebou podvědomě nesete dál).

Možná ale máte dostatek vnitřní síly na to, abyste vše zvládla i sama. Zaměřte se na svou vlastní osobu – je potřeba věnovat čas, péči a lásku také sama sobě, ne se jen rozdávat pro své okolí. Pravidelně sportujte (30 minut denně), meditujte a dopřejte si chvíle oddechu nebo činnosti, které Vás baví a naplňují. Najdete-li někde ve svém životě radost a uspokojení, budete pak všechny stresy zvládat s lehkostí.