Dobrý den, před dvěma lety se mi stalo něco hnusného, od té doby mě trápí noční můry, nemohu usínat, stále cítím v těle třes a mám úzkosti. Zdá se mi o tom, co se stalo a další zmatené děsivé sny. Pokaždé jsem tak vyděšená hrůzou, že si musím rozsvítit. Ve dne mě obtěžují útržky vzpomínek a vlezlé, nepříjemné myšlenky. Někdy mi bývá zle, cítím silný třes až bolest uvnitř v těle, potím se, strašně mi tluče srdce. Někdy mívám i krátké halucinace.
Nemám rodinu, matka zemřela v raném věku, přestala jsem reagovat na známé a přátele, už dlouho jsem v podstatě úplně sama. Nikam mezi lidi se mi nechce, nezvedám telefon, nereaguji na zvonění.

Dotaz:

Poslední rok uvažuji nad sebevraždou; nejdřív to byly neurčité myšlenky, že bych se nejraději už nevzbudila, ale postupně jsem si začala představovat, jak a kde to udělat. Přečetla jsem si o sebevraždách na internetu všechno, jak teorii, co je hlubší příčinou toho, že je někdo schopen se zabít, tak o všech případech, kdy se lidé o sebevraždu pokusili či ji dokonali, tak i o způsobech, jakými to lze provést. Usoudila jsem, že nemá smysl se o ni „jen pokoušet“, např. čekat na mostu, až si mě někdo všimne a zavolá policajty, nechávat se přemlouvat policejním vyjednávačem a pak šup do blázince, či se „trávit“, respektive ničit játra léky, když doma nemám dostatek těch správných. Také jsem zvažovala rizika, např. přežít srážku s vlakem s amputovanými údy a pak v nemocnici přemýšlet, jak to provést tentokrát nebo přežít pád z okna s přeraženou páteří… zkrátka, když sebevraždu, tak ji provést pořádně, nikomu se nesvěřovat, abych vyloučila riziko překažení.

Samozřejmě jsem dlouho také přemýšlela nad tím, že to bude to poslední, co udělám: nevěřím na reinkarnace, duchy, ráj, a pod. Myslím, že se člověk už od samého začátku, kdy ve starém Egyptě spolu s mrtvými pohřbíval předměty, přes Hádovo království, Ráj, atd. nedokáže smířit s tím, že smrtí zanikne jeho duše, jeho já. Alespoň se domnívám, že jakmile si to člověk naplno uvědomí, že smrt je opravdu definitivní konec, již není tak jednoduché to provést. Ale už delší dobu se smiřuji i s tímto, prý se při smrti uvolňují endorfiny a tak není bolestná, nýbrž krásná. Chci prožít poslední léto, a jakmile nastane podzim, vše začne usínat, pak ukončím to utrpení i já.

Odpověď:

Dobrý den, popisujete své trápení a nepříjemné stavy, které zřejmě začaly v souvislosti s událostí před dvěma lety. Kvůli tomu, že se cítíte hrozně a že život je pro Vás utrpením, uvažujete, zda ho vůbec takto žít. Svěřujete se zde se svými pocity a záměry, a to svědčí o tom, že o sobě a o svém stavu přemýšlíte, že se jím zabýváte. Vidím také, že jste hloubavá, rozumná a citlivá žena, které není lhostejné, co bude dál. Napsala jste a možná tedy očekáváte nezaujatý názor a zhodnocení Vaší situace.

Myslím, že jste příliš předčasně rezignovala, aniž jste zapátrala, co by se dalo pro zlepšení spánku, pro znovunalezení klidu a pro odstranění Vašich psychických i fyzických problémů udělat. Ráda bych Vás upozornila, že existují poměrně snadné způsoby dosažení (nebo obnovy) vnitřní stability i vyřešení Vašich vleklých potíží. Je zde tedy možnost, kterou si zatím pravděpodobně vůbec nepřipouštíte – a to začít se cítit lépe, vyrovnat se jednou provždy s tím, co bylo, tak aby se to nevracelo, a začít žít zcela jiný život než dosud.

V praxi se s podobnými případy setkávám a prožitá traumata s klienty úspěšně zpracováváme, tak aby pro ně jejich minulost už nebyla noční můrou a aby se oprostili od jejího negativního vlivu. Věřte mi, že to jde, a docela snadno. Umí to např. bdělá regrese (tzv. hlubinná abreaktivní psychoterapie), kterou případně můžete podpořit ještě nenáročnou sebeléčbou pomocí autopatie. A kdybyste snad nechtěla před nikým o svých zážitcích mluvit, můžete absolvovat několik sezení formou hypnoterapie (viz podrobnosti na mých stránkách).

V počátcích této psychologické práce je možné posílit zlepšení Vašeho stavu nasazením vhodných psychofarmak. Pro mnoho lidí v podobném stavu či v krizi jsou „prášky“ a s nimi související návštěva psychiatra první volbou. Tato klasická léčba je také první volbou každého specialisty, kterého byste s Vašimi potížemi kontaktovala. Léky Vám pomohou na začátku stabilizovat stav a lépe všechno zvládat. Jakmile se budete v další fázi cítit lépe díky výše zmíněné psychologické pomoci, může psychiatr dávky postupně snižovat.
Pokud byste chtěla získat více informací, nebo si o všem nezávazně promluvit (jestli to nemáte daleko), můžete se na mě obrátit (napište mail). Jinak doporučuji najít si jako první pomoc psychiatra a dále pak regresního terapeuta, a s tím absolvovat pro začátek jedno a pak případně pár dalších sezení.