Dobrý den, potřebovala bych poradit. Myslím si, že mám náběh na parasomnii. Noční můry se mi zdály už od útlého věku, ale nikdy nebyly tak živé a tak časté. Je mi 28 a to co prožívám nyní v posledních měsících mě děsí, že se bojím usnout. Po každém usnutí (teď už obden)se dostanu do stavu, kdy bych přísahala, že se děj skutečně děje, něco mě neustále pronásleduje a já se před tím snažím utéct. Buď kolem sebe v reálu rozhazuju rukama nebo kopu nohama. Snažím se promluvit či pohnout ale nejde to.
Párkrát už se mi stalo že jsem se vzbudila a dusila jsem se. Lapala jsem po dechu a nešlo mi se pořádně nadechnout. Chytají mě křeče během spánku do lýtek. Někdy cítím jak ze spaní pláču, jak mi stékají slzy a jak na někoho mluvím, přitom jsem v místnosti sama. Nedávno mě probudil strašný tlukot srdce něco mě vystrašilo ve spaní, kdybych si změřila tep v tu chvíli asi bych měla rekord. Jde o to, že se mám dobře, cítím se v pohodě, ale tyhle děsy mi ztrpčují život.

Třeba dnes ráno, přítel vstával do práce v 7hod. Dala jsem si s ním snídani, rozloučila se a šla si ještě na chvíli lehnout. Dostala jsem se do stavu, kdy jsem zřetelně slyšela jak někdo otevírá dveře, jak bere použité hrnky do rukou a odnáší je do dřezu. Slyšela jsem se, jak šeptám Nechte mě už na pokoji. Snažila jsem se pohnout, rukama, nohama, otevřít oči, ale nic mi nešlo. Jako by mi na víčkách někdo seděl. Ani po velké snaze se mi to nepovedlo. Snažila jsem se aspoň zamžourat, abych viděla že v místnosti skutečně nikdo není. To se mi sice povedlo, ale stále jsem slyšela nějaký rachot ještě v tom polospánku. V tom jsem najednou cítila, jako by mě někdo obracel z boku na břicho…a najednou jsem konečně celá vystrašená procitla. Už nevím co dělat. Bývá to tak reálné, že své příbuzné terorizuju SMS ve 3hopd ráno, zda jsou v pořádku, protože se mi zdálo skutečně živě, že se jim něco stalo. Všechny sny si pamatuji do detailu a mám z nich strach, hlavně z těch sluchových halucinací. Myslíte že jsem zralá na nějaký ústav? Chci jen podotknout že žádné léky neberu, ani na spaní ani žádné jiné. Děkuji za váš názor L.

Odpověď:

Dobrý den,
pravděpodobně se u Vás jedná o tzv. spánkovou obrnu (spánkovou paralýzu). Průběh bývá vždy obdobný s tím, co popisujete. Pročtěte si internetové diskuse na toto téma (např. na stránkách „Popelky“ napište do vyhledávání heslo „spánková paralýza: Ochromí vás“. Tam najdete i vysvětlení, co se vlastně děje.)

Doporučení, co s tím, bývají následující:
V kritických chvílích je důležité nepropadat panice, (sama víte ze zkušenosti, že to vždy po chvíli přejde). Čím více se vám podaří zachovat klid, nesnažit se pohnout a soustředit se třeba na tlukot svého srdce, tím dříve nepříjemný stav odezní. Někdy postižení udávají, že si umí „poručit“, a tím tento stav odeženou.

Podle některých teorií jde o nedostatek hořčíku, zkuste ho intenzivně doplňovat. Souvislost může být i s nedostatkem kyslíku v mozku, zajistěte dostatek čerstvého vzduchu během spánku i dostatečné okysličování těla přes den (pohyb atd.). Při potížích s dýcháním zkuste nejdříve hluboce a úplně vydechnout a až potom nádech.

Vyzkoušejte, zda by Vám pomohla alternativní sebeléčebná technika autopatie. Ta by měla navrátit Váš stav i spánek a jeho průběh do normálu (bližší informace o metodě a seznam specialistů najdete na internetu).