Dobrý den, je mi 16 a myslím, že má takovou poruchu. Vždy když si vytrhám jedno obočí, tak mám hned hrůzu s toho, jak vypadá a hned si musím vytrhat i to druhé… potom to skončí tím, že si o oholím… a špatně. Takhle to mám i s vlasy… jeden vlas si utrhnu a hned sleduji, zda se mi utrhl i na druhé straně lebky. Myslíte, že je to nějaká porucha? Tahle se pozoruji dost často. Mám to tak třeba i s podrbáním na jedné ruce.

Odpověď:

Dobrý den,
vždy když cítíme nutkání udělat něco, co v podstatě dělat nechceme, není to úplně v pořádku. Jak závažný je problém, který popisujete, to není lehké takto na dálku a bez dalších informací posoudit.

Zkuste více uvolňovat možné vnitřní napětí např. sportováním, tancem, zpěvem nebo nějakou svou oblíbenou činností (tvorbou apod.). Užitečné je dechové cvičení typu jógy. Pokud to jde, omezte počítač, vyhýbejte se alkoholu, případně drogám. Potíže by mohly časem odeznít. Pokud by se však stupňovaly, pomohla by Vám např. alternativní celostní metoda sebeléčby zvaná autopatie, anebo případně spolupráce s dobrým psychoterapeutem.