Zdravím,
mám takovou otazku a prosila bych spíše o radu či zkušenosti, zacala jsem mít takové dost nepříjemné stavy, kdy se uprostřed noci vzbudím a „nekoho“ vidím.. Postavu ve dveřich či u postele, nedavno jsme byli s dětmi na výpravě a v noci jsem videla člověka v okně… Nikdy nevím, jestli je to doopravdy, jen se vždy otočim abych rozsvitila či vzbudila přitele a je to pryč. V tu chvili, když „asi ho“ vidím nemám pocit strachu nejde ke mě, jen stojí, pak zmizí a až potom mě pohltí panika.. Není to pravidelné, stalo se mi to poprvé asi před 3 roky teď 2× v průběhu měsíce. Co to může být?

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz (a odpověď) je spíše spirituálního rázu než ze zdravotní sféry. Pro zajímavost můžete nahlédnout do některé internetové diskuse na lehce příbuzné téma s názvem spánková obrna (spánková paralýza) a najdete případy v některých rysech trochu podobné tomu Vašemu (i když jsou mnohem hůře prožívány). Odkazuji např. na stránky „Popelky“ – tam napište do vyhledávání heslo „spánková paralýza: Ochromí vás“. Vy sice touto poruchou netrpíte, ale najdete tam i vysvětlení, co se vlastně děje.

Pro řešení Vašeho případu bych doporučovala vyhledat odborníka na hlubinnou abreaktivní psychoterapii, který by si měl s výskytem a přítomností této entity ve Vašem prožívání umět poradit.