Dobry den,
nevim, zda je problem, ktery mam resitelny prave tady, ale mam dost caste vykyvy v nalade a jednani, ktere ve me spousti pravdepodobne ma 3,5leta dcerka! 1 priklad za vsechny, dnes rano vstavame do skolky a ona ma hystericky vystup, ze nechce tuhle mikinu a tak dale. Po 20min jsem uz nevydrzela a strcila ji i v te mikine do sprchy (studene). Tyhle vystupy mame temer kazdy den a tak 1 x tydne uz to nevydrzim a vyjedu na ni a spatne se mi to usmernuje. Je mi to pak lito, ale to jak ona se chova nestardantne, tak to ve mne spusti takove chovani a nebo je to naopak? Vim je jeste dite, zkousela jsem k ni ruzne pristupy a nezabira nic. Muj manzel to ma stejne, ale kdyz uz me vidi takhle rozzurerou, tak mi rika, ze je to moc.

Mame take jeste maleho synka 6 mesicu a ten teda neni taky zadnej andilek a ja mam obavy, ze to uz ted prestavam zvladat 🙁
Vic rozepisovat se asi smysl nema a tak predem dekuji za kazdou radu.

Odpověď:

Dobrý den,
výchova dětí je velmi těžká věc a pro nás všechny je to obrovská škola. Pomáhá nám mmch. i v růstu naší vlastní osobnosti …
Je také velmi těžké takto stručně a na dálku bez znalosti situace něco radit.
Vypadá to, že byste možná potřebovala popracovat i sama na sobě (to, že nás něco či někdo vytáčí, je NÁŠ problém, nikoliv jeho – i když to jen neradi slyšíme), dobrá je na to např. regresní terapie.

Sama asi tušíte, že strkat dítě do studené sprchy není vhodné (mohlo by se to někým snadno zaměnit za týraní, pozor na to!) a navíc tím dceři zaděláváte na slušné trauma a velké pozdější problémy v osobním životě v dospělosti (i když se to teď takhle možná nejeví. Příkladů z praxe máme dost.)

Jak v krizi postupovat a co dělat – na to se dá obecně říct jediné: za všech okolností přistupovat k dítěti laskavě a láskyplně. Tím ale není vyloučena přísnost! Jestliže není právě řešitelná mikina, obaťte pozornost dcery na něco jiného a ono to už s mikinou po chvíli nějak dopadne … Omezte u dětí příjem cukru v potravinách (jogurty, nápoje, pečivo ….), může to někdy snížit i hysterické výstupy, navíc je to zdravější.

To, co děti potřebují, je především láska. Když zrovna nezlobí, dávejte jim ji vrchovatě a nešetřete. Vlídná slova, láskyplné doteky, pozornost a společné sdílení času, toho všeho není nikdy dost. Věřím, že se budete snadno a ráda „učit“ a že při troše snahy tohle všechno dobře dokážete a ještě z toho budete mít dobrý pocit.