Dobrý den,
v minulém roce začal můj manžel být divný. V zimě se jeho chování hodně vystupňovalo a je agresivní na všechna zvířata, která máme doma. Kdykoli mu něco řeknu, hned začne křičet, kolikrát mu ani neodpovídám a přitom mě obviní, že lžu. Nelze se s ním normálně domluvit. Na vše reaguje přehnaně. Ráno vstane, ale to pouze proto, aby se mohl se mnou pohádat. V lednu si vzal prášky a nakonec skončil v nemocnici. Na neurologii mu dle EEG vyšetření našli nález a čeká ho MR. Prošel i psychiatrickým rychlovyšetřením a prý je v pořádku. Mně se to nezdá a opravdu po skoro 18. letech vážně uvažuji o rozvodu. Dělá na směny, když je doma, dokáže mi do nekonečna volat do práce a pořád se na něco ptát. Když ho slušně poprosím, aby nevolal, tak zase začne křičet a zavěsí. Nesmím po něm nic chtít, protože vše je problém. Nelze několika větami popsat celé to trápení, které s ním mám, ale budu vděčná za jakoukoli radu. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
těžko říci takto na dálku a bez rozhovoru s manželem, co se s ním děje, zda je to důsledek a vyústění nějakého jeho delšího trápení a starostí, či zda je problém už hlubšího rázu. Nabízí se samozřejmě doporučení zajít společně k odborníkovi na partnerské vztahy, nevím však, zda byste muže přesvědčila k návštěvě. Zatím máte možnost učinit tento krok sama, poptat se na názor a při osobním kontaktu zodpovědět psychologovi (resp. manželskému poradci) všechny jeho doplňující dotazy, tak aby si mohl udělat komplexní obrázek a úsudek.

Dále můžete manželovi nanést své pocity z vašeho vztahu a seznámit ho se svými úvahami o celé situaci, o Vašem postavení v ní a o Vaší snaze najít nějaké řešení (Vaše úvahy o rozvodu).

A ještě jeden tip: pokud má manžel zdravotní potíže, třeba byste ho přesvědčila, aby medicínskou léčbu ještě souběžně pro větší a rychlejší efekt podpořil a posílil alternativní homeopatickou nebo autopatickou léčbou. Zkušený konstituční homeopat, anebo autopatický poradce při hledání nejvhodnější strategie bere v úvahu nejen zdravotní potíže a fyzický stav, ale i psychiku a osobnost. Doporučený postup a léčba pak vede ke zlepšování všech typů problémů souhrnně, tedy vedle tělesného uzdravení i ke „znormalizování“ změněného chování.