Dobrý den,
špatně zvládám zátěžové situace, kterých je pořád dost. Mám vždycky zvýšenou úzkost a nemohu situaci vyřešit, jak bych chtěla. Vadí mi to, protože to silně ovlivnˇuje život, bohužel negativně. Při zátěžové situaci se mi udělá zle nespím, mám průjmy, který mi komplikují život nejvíce. Léčím se dlouhodobě, ale výsledek je stejný, bez prášků jsem nepoužitelná…. Někdy mě už ten každodenní boj nebaví. Mám 54 let, antidepresiva beru 10 let a jsem na tom pořád stejně. Mám pohodovou rodinu, hodnýho manžela a syna… to jediný mě drží nad vodou. Chtěla bych vědět, jestli tento stav je genetický, nebo nastal až po určitých špatných životních zkušenostech a jestli by to mohl podědit můj syn, který má 14 let a zdá se mi také hodně přecitlivělý.

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
syn samozřejmě mohl podědit určité predispozice, ale také přejímá postoje, reakce a způsoby chování, které vidí u Vás.

I Vám mohlo být dáno něco „do vínku“, ale s různými aspekty osobnosti se dá pracovat a nejsou neměnné. Zejména pokud jste prošla nějakými špatnými zkušenostmi, bylo by potřeba se s nimi zpětně vypořádat, aby Vás už nadále neoslabovaly (neboť si je nesete stále s sebou).

I další potíže, jako úzkosti a tělesné symptomy, jsou vhodným námětem pro psychoterapii nebo některou alternativní terapii. To je cesta, kterou byste, podle mého názoru, mohla poměrně snadno a rychle dosáhnout citelného zlepšení.

Vaše problémy jsou řešitelné (a to i bez antidepresiv), jde jen o to se do toho pustit. Pak budete moci i lépe podporovat a posilovat slabá místa Vašeho syna.