Je mi 36 let a rozhodla jsem se, že udělám vše pro to, abych konočně mohla žít normálně a cítit pocit štěstí. Od 12-ti let byl můj život utrpením – matka a setra mě psychicky týrali a vsugerovali mi pocit, že jsem absolutně k ničemu a hajzl všech hajzlů (po rozvodu rodičů-jsem povahově podobná na otce). Matka se o mě přestala starat a od 15-ti let jsem musela začít chodit do práce (víkendy, prázdniny,svátky, vánaoce…) a zvládat školu a pak se i sama živit. Odjela jsem na 2 roky do Německa v 18-ti a zažila tam peklo, ale potřebovala jsem vydělat na školu a jídlo a nájem u vlastní matky. Když jsem se vrátila v mém pokoji zůstal jen koberec a matrace na spaní-jinak luxusní byt. Od 12-ti začaly syndrom sebepoškozování a tendence o sebevraždu. Když jsem matce ukázala zkrvavené ruce-řekla, že jsem zmetek,patřící na psychinu. Bylo to volání o pomoc… Psala jsem naštěstí poezii-jediná útěcha a způsob jak to dostat ven. Vše ´jsem zvládla-vystudovat, najít si dobrou práci, mám auto, sama jsem zařídila byt,mám státnice z němčiny a další 3 jazyky, úžasného přítele, který mě ze 40 % z toho dostal, ale pořád nejsem v pohodě-deprese, stavy úzkosti až v panické s problémy dýchat. Chodím k psychiatrovi 5 let, ale bohužel velké výsledky nejsou. Po extrémním pracovním vytížení jsem nemohla spát a obvodní doktor mi 4 roky psal Hypnogen = závislost=léčba v Opavě. Po 2 letech jsem do toho opět spadla a zvládám ambulantní léčbu, už jsem skoro na konci.

Zašla jsem na Kineziologii a chci zkusit ještě hypnózu, ale psycholog mi to nedoporučuje. Jenže já potřebuji zjistit příčinu-důvod – musím pochopit proč a pak jsem schopná se s tím smířit. Po absolvované kineziologii jsem poprvé v životě mámě dokázala říct, že jí odpouštím. Dále jsem si sepsala všechny svoje úspěchy a snažím si je vsugerovat, učím se mít se ráda, ale jde to těžce. Je možné odstranit deprese navždy? Bez léků? Dozvěděla jsem se, že v minulém životě jsem byla vězněm v koncentračním táboře a cítím, že to může mít vliv na to jak strašně se pořád cítím, je to možné? Chtěla bych žít správně, spořádaně, neopírat se o berličky jako jsou léky a alkohol o víkendu, abych si navodila pocit štěstí a úlevy. Doporučíte mi ještě něco, začínám mít chuť žít, ale nevím přesně jak na to…

Odpověď:

Je až neuvěřitelné, jak jste se dokázala poprat s nepřízní osudu a jak jste zvládla přetavit své negativní zkušenosti ve velké osobní úspěchy. Vaše obrovská vnitřní síla a vůle ke šťastnému životu Vám umožnily obdivuhodně se vypracovat a teď Vás vedou ještě dál – chcete se definitivně vymanit z vlivů minulosti, zbavit se depresí, začít se mít ráda a cítit se trvale dobře.

Odstranit ze života deprese, léky i alkohol, případně vše ostatní, co Vás obtěžuje a trápí, je určitě možné. Vidím, že jste ochotna pro to zkusit i tzv. alternativní, resp. energetické léčebné postupy. Budete-li se i nadále ubírat tímto směrem, máte, podle mého názoru, velkou šanci dosáhnout svých cílů. Zatím jste podstoupila klasickou medikamentózní léčbu deprese, která však řeší spíše následky, a to – jak píšete – bez velkých výsledků. Vhodné terapeutické metody ovšem umí odstranit i příčinu potíží a tím je trvale vyléčit.

Pokud jde o hypnózu, Váš psycholog s Vámi pravděpodobně mluvil o její klasické klinické formě. Máte ale také možnost absolvovat ericksonovskou hypnoterapii, při které je navozen jen lehký útlum blízký přirozenému stavu. Je to postup, kterým by se daly dobře zvládnout Vaše problémy a který Vám nemůže nijak uškodit.

Vypořádat se s tím, co jste zažila v bližší či vzdálenější minulosti, by Vám umožnila některá forma regrese. A k tématu depresí, jejich příčin a léčby se můžete podívat na můj internetový článek „Heslo doby – deprese“.

Ve své psychoterapeutické praxi podobné případy řeším, pracuji i s úzkostmi a depresemi a s úspěchem při tom využívám výše uvedených technik. Ke mně byste to ale asi měla dál, takže zkuste pohledat podobnou nabídku ve Vašem okolí.

Přeji Vám hodně síly a úspěchů a věřím, že se Vám podaří zvládnout i tuto – snad už závěrečnou – fázi Vaší cesty ke spokojenému a harmonickému životu.