Dobrý den,
potřebovala bych poradit jak postupovat. U své matky už delší dobu pozoruji příznaky deprese. Nejsem schopna odhadnout, jak moc je to vážné, nicméně se její stav nelepší a byla bych nerada, kdyby to zašlo dál. Už jsem se jí několikrát snažila navrhnout návštěvu psychologa. To ona ale odmítá. Ne proto že by nechtěla, ale protože je to, jak říká, finančně náročné. Možnost, že by získala doporučení od praktické lékařky, se mi zdá velmi nepravděpodobná. Za prvé by se jí matka s tímto problémem pravděpodobně nechtěla svěřit a za druhé si nejsem jistá, jak by závažnost jejího stavu lékařka subjektivně zhodnotila a zda-li by to „stačilo“ na vypsání doporučení. Proto bych se ráda zeptala, zda existuje jiná možnost, jak se dostat ke klinickému psychologovi hrazenému pojišťovnou (např. nějaká konzultace přímo v psychologickém centru s možností vynechat obvodního lékaře z celého procesu). Popřípadě bych potřebovala poradit, jak matku přesvědčit, aby se svému problému začala věnovat. Mnohokrát děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
je pochopitelné, že Vás trápí maminčin zdravotní (resp. psychický) stav a že byste jí ráda pomohla. Psychologicko-poradenská pracoviště, případně některá psychosociální centra přijímají klienty zdarma a bez nutnosti doporučení. Mohla byste s matkou tuto návštěvu také absolvovat. Tam bude možnost pohovořit si nezávazně o celé situaci a odborník vám po zhodnocení závažnosti problému nabídne možnosti a pomůže rozhodnout, co dál.

Pokud by se skutečně jednalo o depresivní stav, pravděpodobně budete dále nasměrovány do psychiatrické ordinace. Máte ale také možnost vyzkoušet s maminkou některý z alternativních postupů léčby. Nabízí se např. sebeléčebná autopatie, která jako celostní metoda účinkuje současně jak na psychiku a na deprese, tak i na fyzickou stránku.

A právě zlepšení zdravotního (tedy tělesného) stavu, případně odstranění nespavosti či jiných obtěžujících neduhů může být motivací, která Vaši matku přesvědčí, aby tuto alternativní techniku vyzkoušela. Jako „vedlejší efekt“ se pak dostaví také zlepšení její psychiky. Více o soudobých postupech a možnostech léčby depresí se můžete dozvědět také z mého internetového článku „Heslo doby: deprese“.
I s ošetřující praktickou lékařkou byste měla celou záležitost probrat a získat tak další odborný názor a nasměrování ke vhodnému postupu.