Dobry den, již delší dobu mam drobné problémy s krví, časté modřiny bez úrazu, které nebolí, přesto , že jsou opravdu velké. Poslední dobou se začaly přidávat pocity na omdlení, malátnost, špatné dýchání, studený pot atd. Na vyšetření krve jsem byla jen u obvodní lékařky, která zjistila vysoký cholesterol, na ničem podrobnějším nikoliv. Odebrala mi opravdu malé množství krve a i přesto se mi udelalo zle a omdlela jsem. Chtěla jsem se zeptat, jestli je toto normalni popřípadě mela bych požadovat nějaké konkrétnější vyšetření krve a jaké? a co by mi mohlo tedy být? Je mi 18 let.

Odpověď:

Bylo by vhodné Vaši lékařku podrobně informovat o všech popsaných potížích a následně podstoupit vyšetření, která Vám lékařka doporučí a která pomohou vyloučit nějaký závažnější problém. Stav nepodceňujte. Může to být ale také jen banalita – nepíšete např. nic o hodnotách tlaku atd.

Doporučuji Vám také sehnat si v lékárně testovací proužky na změření pH organismu (s podrobně členěnou škálou, jaké používají např. diabetici), abyste se přesvědčila, zda netrpíte acidózou (při ní jsou hodnoty pH 6,3 a nižší). Acidóza (tj. překyselení) může přispívat k některým z uvedených potíží.

Někdy existuje také souvislost takovýchto problémů s psychikou, takže po vyloučení fyzického podkladu – tedy budou-li všechna vyšetření v pořádku, můžete své stavy konzultovat s psychoterapeutem.