Dobrý den, několik let se léčím u psychiatra pro mé úzkosti a deprese, ale nikdy mi nebyla sdělena má přesná diagnóza, proto měním psychiatra. Pouze mi vždy předepsal antidepresiva. Jsem zdravotník…Po tom, co v posledních letech prožívám si myslím, že trpím Obsedantně kompulzivní poruchou. Můj problém v posledních letech je takový, že když příjdu domů, kontroluji, zda je v domě klid / bydlím v paneláku/. Neustále sleduji, jestli neuslyším nějaké zvuky od sousedů, pokud nepatrný zvuk slyším, jsem schopná obejít celý panelák a poslouchám u dveří, odkud zvuk jde. Pokud nejde od mých přímých sousedů, uklidním se a cítím se v bezpečí a již mi zvuky nevadí. Jsem schopná toto absolvovat i několikrát za večer, když zvuky trvají. Je to moc vyčerpávající. Pracuji, dále studuji, mám dítě. Bývalý manžel mě psychicky a fyzicky týral. Nyní se snažím žít co nejlíp, mám svůj pěkný byt, auto, práci která mě naplňuje, skvělou rodinu, zdravé dítě a přesto mi toto sžírá život. Když se blížím domů, mám svíravé pocity, začne se mi špatně dýchat, potím se, buší mi srdce…Prosím, existuje nějaká pomoc? Už nemůžu. Připadám si jako blázen a vím, že to není normální…

Odpověď:  

Dobrý den, blázen určitě nejste; Vaše současná situace je jen výsledkem a vyústěním všeho, co se ve Vašem životě dosud odehrálo.
Ve Vašem případě bude potřeba vypořádat se zpětně s nepříjemnými zážitky z bývalého manželství (a případně i s jinými), protože to je psychická zátěž, kterou si nadále nesete s sebou a která také oslabila Vaši psychiku tak, že propukly popisované psychické potíže. Také fyzické symptomy, které se Vám vracejí při příchodu domů, jsou pozůstatkem situací, prožitých někdy dříve. Ke zpracování všech těchto záležitostí je vhodná a velmi efektivní např. hlubinná abreaktivní psychoterapie, která pomocí regrese v bdělém stavu umožňuje poměrně rychle „zhojit“ staré rány tak, aby se Vám ulevilo, nevracely se zmíněné pocity, Vaše vitalita se posílila a psychika stabilizovala. Pokud se případně tento postup kvůli užívání psychofarmak nedaří, dá se postupovat cestou hypnoterapie.
Dále bude potřeba odstranit příčinu (resp. příčiny) Vašeho obsedantního chování, zde ale neočekávejte ani od přesně cílených léků, že to musí stoprocentně a natrvalo zvládnout. V praxi se osvědčuje sáhnout po alternativních metodách (a to alespoň doplňkově); zde bych Vám doporučila tzv. autopatii.
Uvedené postupy a příslušní specialisté ve Vašem okolí budou jistě na internetu, případně si můžete bližší informace vyžádat u mě prostřednictvím mailu. Pokud byste měla zájem, můžu se Vám také věnovat osobně.

Přeji Vám úspěšné vykročení do nového roku a do další – lepší – etapy Vašeho života a brzkou změnu k lepšímu.