Dobrý den chtěla bych se prosím zeptat zda je možné mít 2 diagnozy zároveň ?mam paranoidní schizofrenii- léčím se ni 6 let ale v posledni dobe se u me vyrazne meni nalada od hluboke deprese kdy plaču, chci se zabit, ty myšlenky jsou dost vtíravé, pripadam si zbytečná, bez zájmu, budoucnost vidím černě , nezvládám ani pomalu umyt nadobí, vynest koš,je to pro me utrpeni a unavující , jenom bych radeji ležela v posteli, spala, byla sama, nikam nevychazela z domu,sebevedomi nulove,atd…..potom mi je normalne , pak to prejde do euforie kdy jsem veselá, život je pro me tak baječný , sebevražedné myšlenky uplne zmizí, mám plno energie, např.telefonuji vesele s kamaradkama , jsem hodne hovorna, jsem schopna pouklizet cely barák s radostí, výstředně se oblékám, mám ráda když jsem středem pozornosti,rada chodím do společnosti s kamaradkama, utrácím, rozdávám sve rodine a kamaradkam drahé dárky jsem moc rada kdyz maji radost, sebevědomí mám moc velké, problémy které se mi zdají v depresi obrovske nad nimi v euforii jen mávnu rukou,atd. a tohle se u me střídá nepravidelne, např 3 dny deprese, pak normal, pak to vylítne nahoru a opakuje se to , nekdy to probehne i behem jednoho dne 2x, halucinace a hlasy už nemám 5 let ale stále užívám zyprexu večer a itakem 20mg ráno- myslím si že díky němu jsem se dostala do manie která u mě trvala dost dlouho, neřekla jsem to své doktorce protože mi bylo moc baječně jako nikdy v životě, a nechtěla jsem aby mi ten lek snižila… pak po smrti moji babičky se to nejak zvrtlo a začaly se mi nalady střídat je to už rok, své doktorce jsem jeste neřekla o tom ze se mi ty nálady střídají, mám strach ze mě pošle do lečebny, muže se jednat o maniodepresi? moc prosím o radu

Odpověď:

Dobrý den,
jako alternativní psychoterapeutka bych si Vás dovolila nasměrovat na doplňkovou sebeléčbu pomocí alternativní celostní techniky zv. autopatie. Ať už se u Vás jedná o další diagnózu (deprese, ev. bipolární porucha) či nikoliv, můžete pomocí této nenáročné metody podpořit svou dosavadní psychiatrickou léčbu a zlepšit svůj stav směrem k větší vnitřní vyrovnanosti a stabilitě. O konkrétním postupu se můžete informovat u nejbližšího autopatického poradce (seznam na internetu – viz stránky o autopatii).

Dále by bylo vhodné z hlediska celkového stavu prověřit hodnotu pH Vašeho organismu (zda netrpíte acidózou – překyselením) a nechat si vytestovat, zda v těle nejsou přítomny nežádoucí patogenní parazitní mikroorganismy (priony, polyomaviry, BSE, monkey virus D. apod.). I tyto jevy mohou mít totiž určitou souvislost s Vaším psychickým stavem – viz internetové články Ing. Hany Bláhové, odborné detoxikační poradkyně. Řešení uvedených jevů pak může přinést zmírnění potíží a zlepšení psychického zdraví.