dobrý den chci se zeptat dost často se mi stává že usnu ale nespím nemužu pohnout nohama ani rukama křičím aby mi někdo pomohl ale nikdo mě neslyší.nemužu dýchat a bojím se že se udusím.už to mám od 13 let ale ted se to začalo zhoršovat.bojím se usnout že se dostanu zase do stavu kdy dostanu jako by mikrospánek upadnu do spánku ale jsem vzhuru.mužete mi prosím poradit co to je za poruchu a na koho se obrátit.jestli to je nebezpečný prostě co to vubec je.děkuji

Odpověď:

Dobrý den, pravděpodobně se u Vás jedná o tzv. spánkovou obrnu. Průběh bývá vždy obdobný tomu, co popisujete. Pomoci by Vám mohla alternativní sebeléčebná technika autopatie, která navrátí Váš stav i spánek a jeho průběh do normálu (bližší informace o metodě a seznam specialistů najdete na internetu).

V kritických chvílích je důležité nepropadat panice, (sama víte ze zkušenosti, že to vždy po chvíli přejde). Čím více se vám podaří zachovat klid, nesnažit se pohnout a soustředit se třeba na tlukot svého srdce, tím dříve nepříjemný stav odezní. Někdy postižení udávají, že si umí „poručit“, a tím tento stav odeženou.

Podle některých teorií jde o nedostatek hořčíku, zkuste ho intenzivně doplňovat. Souvislost může být i s nedostatkem kyslíku v mozku, zajistěte dostatek čerstvého vzduchu během spánku i dostatečné okysličování těla přes den (pohyb atd.). Při potížích s dýcháním zkuste nejdříve hluboce a úplně vydechnout a až potom nádech.