Jsem studentka, 23 let. Posledních pár měsíců mě trochu bolelo na hrudi a cítila jsem občas nepříjemně bušení srdce. Poslední týden mám zrychlený tep neustále, bolí mě také dost hlava (pořád, i v noci), mám studené ruce a nohy a cítím se unavená. Může to být i následkem stresu? (Nemyslím si ale, že bych se nějak výrazně stresovala) Může bolest hlavy souviset se srdcem?

Odpověď:

Konzultujte své stavy s lékařem a absolvujte doporučená vyšetření. Kromě případného organického podkladu může Váš stav souviset i se stresem, případně s nedostatkem pohybu a nedostatečným dýcháním.

Sama můžete již teď začít s nácvikem abdominálního dýchání, které vede ke zklidnění autonomní nervové soustavy, takže se přitom snižuje bušení srdce, snižuje se tlak, zvýší se prokrvení mozkové tkáně a celkové okysličení organismu a přitom se snižuje celkové napětí a nervozita těla. Trénujte hlavně ve chvílích klidu, kdy jste v pohodě (až 15x denně), pak začněte uplatňovat i při Vašich nepříjemných stavech. Informace a popis najdete na internetu.

Dále by bylo vhodné rozcvičovat páteř (ta může někdy stát za problémy s hlavou i srdcem) a doplnit do těla hořčík a zinek. Před spaním užívejte po určitou dobu vitamin B. Prospěje Vám i každodenní sportování nebo svižná procházka (30-60 minut). Omezte spěch a honění, udržujte si klid a pohodu. Vaše tělo teď pouze reaguje na styl Vašeho života. Máte možnost to změnit, ale je potřeba pro to něco aktivně udělat. Věřím, že to zvládnete.