Pokud se na své trápení v některé životní oblasti podíváte z toho správného hlediska, náhle se vám všechno vyjasní a řešení bude na dosah. Podobně jako v následujícím příkladu.

Hlas té ženy zněl v telefonu naléhavě a plačtivě. „Prosím vás, potřebovala bych si s někým promluvit. Potřebuji pomoc, mohla byste mě vzít? A neměla byste na mě čas už dneska?“

Bylo vidět, že je na pokraji sil, zničená a hodně zoufalá. Pokračuje: „Už jsem to včera chtěla všechno skončit. Jela jsem v autě a byla jsem rozhodnutá někam to napálit. Kdyby mi v tu chvíli nezazvonil telefon, tak nevím…“

Vzít jsem jí už v ten den nemohla, ale domluvily jsme si aspoň konzultaci online.

Ve zkratce – v manželství už dlouhé roky peklo, zažívá tam psychické dusno, žárlivé scény apod. A i dospělé děti se k ní chovají škaredě, i kvůli drobnostem, které jim řekne, reagují zle, dovolují si na ni, křičí a tím vším jí moc ubližují.

Čekala jsem na pointu.

„Už to nemůžu vydržet. Připadá mi, že už se snad zblázním.Tak strašně mě to bolí – už i fyzicky, to, co mi dělají. Přitom se snažím chovat ke všem hezky a nevyvolávat konflikty,“ brečí.

Dál jsem očekávala, kdy to přijde.

„Nechápu, proč mi to dělají!“ Ještě pár vět ohledně těžkého života, špatných stavů i nalomeného zdraví.

A pak jsem se dočkala.

Vím, nebylo to v takové situaci vůbec vhodné, ale v duchu jsem se vážně musela pousmát.

„A DĚTSTVÍ JSEM MĚLA TAKY TĚŽKÉ…“

A je to tady.
Vždycky to tak je.

Od počátku mi bylo jasné, že za všemi problémy, které popisovala, stojí nedořešené záležitosti z dětství. Náš další rozhovor to potvrdil. Špatný vztah a opakované nepěkné zážitky s matkou znala už od mala.

Mnoho návštěv u psychologa v minulosti jí už hodně pomohlo. Všechno rozebrali, získala náhled a postupně si taky zlepšila svůj vztah k rodičům. Sama to vidí jako velký posun.

Jenže podvědomí neukecáš.

A tak ji ta její podvědomá sféra psychiky pořád nepozorovaně směrovala do stále stejných bolestných situací a nepříjemných prožitků s jejími nejbližšími, a ona se zoufale dál marně trápila otázkou „Proč?“.

Dokud se vhodnými metodami zpětně nezahojí staré dětské rány, uložené v podvědomí, a neodstraní nežádoucí podvědomé vzorce, nasbírané v původní rodině, budou ji potkávat ty špatné zraňující situace pořád dokola.

Zlé zacházení a všechny ty problémy, kterým musí v současnosti čelit, jsou pro tuto ženu vlastně ozvěnou toho, co už kdysi zažila za jiných okolností, a taky jasnou zprávou o tom, co nemá dosud zpracováno na podvědomé úrovni ze své rané minulosti.

A tak jsme se pustily do práce. Regresní přepis, který je na tyto případy ideální, to zvládne efektivně a celkem rychle.